W jakim stopniu znajomi i rodzina mają wpływ na twoją osobowość?

Wiek dziewiętnasty i dwudziesty był kluczowym okresem dla nauki. Powstało wówczas wiele idei rewolucyjnych, które dotyczyły głównie świata fizycznego. W tym czasie bardzo zmodyfikowano myślenie o człowieku. Powstała między innymi koncepcja behawiorystyczna człowieka.

Wiemy coraz więcej

Badacze sformułowali mnóstwo praw, które rządzą zachowaniem człowieka. Każdy z nas jest całkowicie inny i posiada odmienny charakter, na który składa się wiele cech. Ogromną rolę odgrywają tu również geny, które otrzymaliśmy w dniu narodzin. Nauka głosi, że dziecko posiadające agresywną osobowość często wdaje się w bójki, niszczy zabawki, jest nieposłuszne. Nasze wychowywanie jako rodziców może w znacznym stopniu wpłynąć na psychikę takiego dziecka, jednak nie każdy z nas potrafi odpowiednio wpłynąć na własne potomstwo.

Niestety nie ma takiego czegoś jak kurs dobrego wychowania, wzorujemy się na tym, w jaki sposób wychowywali nas nasi rodzice, którzy często przekazali nieodpowiednie wzorce. Na zachowanie człowieka wpływa także środowisko, w jakim się znajduje. Nauka dobrych manier i poprawnego zachowania jest zatem najważniejsza w najmłodszych latach naszego życia. Z wiekiem stajemy się w jakimś % uodpornionym na wpływ znajomych, którzy często namawiają nas do złego. Istnieją ludzie, którzy z natury są spokojni i nie sprawiają problemów wychowawczych. Wówczas wpływ otoczenia nie zadziała na nich negatywnie w aż tak dużym stopniu (ale czy na pewno?) Taki człowiek potrafi dobrać sobie odpowiednie towarzystwo gdzie nikt nikogo nie będzie próbował sprowadzić na złą drogę (oczywiście to był tekst o marzeniach rodziców) Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, jaki charakter ma nasze dziecko, aby wiedzieć jak go dobrze wychowywać.