Nauka języka niemieckiego na skróty
Nauka języka niemieckiego wśród wielu młodych osób przywołuje przykre wspomnienia z młodzieńczych lat. Dlaczego? Pomimo lekcji w gimnazjum, liceum i na studiach nadal nie potrafią porządnie komunikować się w języku niemieckim. Kto jest za ten niski poziom kształcenia odpowiedzialny? Powinni według mnie obwiniać o to niewłaściwy system edukacji. Wszystko to przez brak powtórek i naukę w sposoby pasywne takie jak przeczytanie ponownie materiału. Do dzisiejszego artykułu przytoczę kilka zdań z książki „Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się”. Zapraszam!
Przeczytanie ponowne materiału
Według badań 80% studentów używa jako strategii numer jeden do zapamiętywania – ponownego przeczytania materiału. Jest to strategia tak nieefektywna, że aż woła o pomstę do nieba. W jaki sposób ja nauczyłem się języka niemieckiego do poziomu B2 w ciągu trzech miesięcy? Przecież to niemożliwe. Dzięki tak zwanemu active recall, który według wszelkich badań jest znacznie bardziej efektywną strategią nauki. Co śmieszne większość studentów ma dokładnie odwrotne doświadczenia!
Jak uczyć się niemieckich słówek z metodą active recall?
O ile bardziej efektywnym sposobem nauczania jest metoda testowania, active recall? Wedle moich obserwacji mogę nauczyć się 40 prostych słówek na godzinę bez wymowy zamiast 8. Nie jest to jednak tak proste. Nauka metodą active recall jest bardziej męcząca, dlatego dziennie mogłem się tym sposobem uczyć ledwo 3 i pół godziny, w porównaniu do 7 godzin. Aby dobrze rozpocząć swoją językową podróż z językiem niemieckim warto wyposażyć się w system Anki. Jest do darmowa aplikacja przystosowana do uczenia tą metodą. Poniżej lista słówek z mojego programu (uczę się na Androidzie, to wyciąg z mojej aplikacji na komputerze):
Lewą ręką zasłaniam poprawną odpowiedź słówka w języku niemieckim i testuję się. Jeśli naprawdę nie mogę sobie przypomnieć słówka to DOPIERO WTEDY odsłaniam lewą ręką słówko. W rotacji mam 5 słówek. Złotą regułą jest to, że nauka ma sprawiać wysiłek – normalnie przy przeczytaniu ponowne materiału miałbym odsłoniętą odpowiedź po lewej stronie.
„Jeden z najbardziej uderzających rezultatów badawczych dotyczy skuteczności aktywnego przywoływania posiadanej wiedzy – przez jej testowanie – dla wzmacniania pamięci. Im więcej wysiłku wymaga przywoływanie wiedzy, tym silniejsza płynie z niego korzyść.”
Skąd brać materiały do nauki?
Ja oparłem swoje niemieckie słownictwo o książki gimnazjalne, podręcznik z tematycznym słownictwem oraz listy słówek po niemiecku ze strony podstawyniemieckiego.pl. Książki skanuję i wyciągam słówka programem FreeOCR. Następnie wdrażam je do programu Anki i dodatkiem AwasomeTTS dopinam wymogę z Google Tłumacz. Największą wygodę sprawia mi nauka na telefonie. Istnieją aplikacje do zatrzymania dotyku, kiedy trzymam lewą rękę nad słówkami.